Shiatsu v sede kontra

Shiatsu v sede kontra AMMA

  

Prakticky nebol kurz na ktorom som lektoroval, aby som od frekventantov nedostal tieto  otázky.

Čo je lepšie? Aký je medzi nimi rozdiel?

Amma je často krát definovaná ako Akupresúrna Meridianová Masáž. Prevádza sa v striktne danej zostave či súbore kata (ikebana), kde jediný priestor na improvizáciu je sila tlaku a rýchlosť prevedenia. Ak je niekde predpísané vykonať tlak 3x znamená to 3x a dosť, ide sa ďalej napriek tomu, že masírujúci môže mať pocit, že dané miesto by potrebovalo viac času a pozornosti.

Tento druh masáže tak ako ho v Europe momentálne poznáme, bol vyvinutý ako „prvá pomoc“ ľuďom, ktorí trávia mnoho času v práci pri počítači. Preto ak si Vás objednajú do nejakej spoločnosti a vedia, že za cca 15min. vykonáte jednu masáž chcú, aby bolo 8 ľudí uspokojených za 2 hodiny. Aj to je dôvod prečo nie je priestor na improvizácie.

Prevedenie takejto striktnej masáže je pomerne dosť náročné z hľadiska techniky akou sa vykonáva.

Osobne si myslím, že až ten kto zvladne masáž shiatsu v sede a vykoná minimálne niekoľko desiatok, ak nie stovák opakovaní je zrelý zvládnuť masáž AMMA na slušnej úrovni.

Naopak shiatsu v sede dáva masérovi priestor na to, aby sa pri masážni opakovane resp. podľa uváženia venoval určitým problematickým partiam klienta nie striktne 3x a dosť, ale kľudne aj 5 alebo 6x resp. iným rozdielnym sôsobom - hlavne aby pomohol čo najviac. A teda aj z časového hľadiska môže kľudne trvať 20, 30, alebo 40 min., no taká "flash" sa dá "strihnúť" aj za 10 min.   

Masáž shiatsu je teda „free“ človek do nej môže vložiť viac svoje „ja“ a improvizovať. Miesto na trhu majú v podstate rovnaké, nakoľko aj s touto masážou som navštevoval klientov v rôznych úradoch, inštitúciach a pod. kde prevláda práca s počitáčom.

Stará pravda teda platí aj tu. Nie je dôležité ako sa to volá resp. ako sa to vykoná - dôležité je to, aby sme vyriešili (odstránili) problém klienta.

 

                                                        

 

Shiatsu v sede kontra Indická masáž hlavy (Indian head massage)

 

Tak ako shiatsu masáž je aj indická masáž hlavy vykonávaná v sede a odeve. Na rodiel od shiatsu sa však viac-menej venuje len hlave, čiastočne krku resp. pleciam.
Shiatsu v sede sa nesústreďuje len na masáž hlavy, ale naviac sa v nej systematicky prepracuje krk, celé paže až po končeky prstov, tak isto aj chrbát a v prípade potreby dokonca aj nohy. To celé je doplnené ľahkou strečingovou zostavou.

Kedže má širší záber starostlivosti o telo je ucelenejšia a tým omnoho lepšie napĺňa potreby relaxujucého človeka ako indická masáž hlavy.

Shiatsu, ako som už viac krát spomínal je velmi vhodná aj na zarábanie mimo salónu. Veľmi dobre pomáha ľudom trpiacim sedavým zamestnaním a teda navrátnosť investície do kurzu je ďaleko rýchlejsia ako z kurzu indická masáž hlavy. Indian head massage je skôr taká kratochvíľa (malý relax), síce príjemná, ale zo skúsenosti viem, že slovenský klient a jeho potreby/nároky nebývajú s ňou tak dobre uspokojené ako so shiatsu v sede / chair massage /  seated shiatsu.
Pre toto všetko je podľa mňa Shiatsu v sede minimálne o dve úrovne vyššie ako indická masáž hlavy.
 

Táto stránka beží v Drupale, otvorenom systéme na správu obsahu

Design by xactive -