O masážach

 Rozdielne chápanie (predstava) prevedenia masáže klientom a masérom býva často "kameňom úrazu". Preto sa snažím vždy (hlavne keď nadväzujem vzťah s novým klientom), ak je to možné urobiť si pred vykonaním samotnej masáže dostatok času aspoň na niekoľko otázok, aby sme s klientom naše predstavy pokiaľ sa dá zjednotili a spolu dospeli k výberu vhodného riešenia jeho problémov.

 

 Vždy vyvíjam úsilie pracovať s klientom komplexne, zapájam aktívne klienta do riešenia resp. prevencie jeho problému, aby  odchádzal spokojný a aby sa v prípade potreby rád vratil.

 

 

  Klasická masáž (Classical massage / Swedish massage)

Je systematické povrchové prepracovanie svalstva tela s použitím masážneho oleja alebo emulzie, osobne uprednostňujem kombináciu -› lekárenský hypoalergénny olivový olej + 100% prírodné silice. Pri jej správnom výbere silice sa dosiahne hodnotný sinergický efekt a kvalitatívne posunie telesnú aj duševnú regeneráciu klienta o úroveň vyššie.

 

 

  Reflexná masáž chodidiel (Foot reflexology massage)

 Akupresúrna (bodové tlaky) masáž, niekedy tiež uvádzaná ako manupresúra, s ktorou či už ako so samostatnou terapiou alebo ešte lepšie v kombinácii s klasickou masážou je možné dosahovať hodnotnejší a trvalejší regeneračný efekt na pohybový aparát, napr. pri akútnych bolestiach chrbta pomáhať tzv. nepriamym pôsobením. Ďalšou jedinečnou možnosťou reflexológie je ňou pôsobiť na vnútorné orgány tela a pomáhať im k obnove funkčnosti resp. k zlepšeniu ich činnosti.

 

 

  Dornova metóda a Breussova terapia

Dornovou metódou sa zrovnávajú všetky telesné disbalancie včítane horných a dolných končatín ako aj celej chrbtice a preto je najvhodnejšou metódou pri zmierňovaní a odstraňovaní všetkých skolióznych problémov chrbtice, zlého držania tela a odstraňovaní zlých návykov s tým súvisiacich. Breussova terapia je jej vhodným doplnkom, nakoľko sa jedná o výživu medzistavcových platničiek ľubovníkovým olejom, ktoré su mimoriedne zaťažované dnešným životným štýlom a zvlášť pri všetkých  skolióznych stavoch chrbtice.

 

 

 Shiatsu masáž (Japonská tlaková masáž)

Celotelová je vykonateľná na masérskom stole, ale najlepšie na ručne vyrobenom matraci (futon -e) z prírodných materiálov, klient je polohovaný podľa potreby v ľahu na bruchu, chrbte alebo boku či v sede. Masírovaný je počas masáže oblečený vo voľnom odeve (doporučený je bavlnený materiál) a bez obuvi iba v ponožkách alebo naboso.

 

 

  Shiatsu masáž v sede cez oblečenie (Chair massage / Seated shiatsu)

Tí ktorí ju absolvuju prvý krát často prenesú vetu: "Nemyslel /-la som si, že to bude tak fantasticky fungovať a cez odev!" Prečo? Ľebo ľudia majú väčšinou skúsenosť s klasickou masážou. Shiatsu je úplne iná dimenzia, pretože je založená na inej filozofii.

Masáž sa aplikuje cez odev na špeciálnej masážnej stoličke, z časového pohľadu je krátkodobá (10 - 20min.), minimalizujú sa časové straty (prezliekanie, sprchovanie...) odpadajú pri nej zvyčajné masérske pomôcky (olej, emulzia...) čím je odbúraná následná možnosť vzniku alergických reakcií.

Technika masírovania je zameraná na uvoľnenie stuhnutého svalstva a ostranenie obtiaží vyplývajúcich zo sedavého zamestnania z dôvodu stereotypného preťažovania chrbtového svalstva (hlavne krčnej chrbtice, napr. u PC) ako aj na obnovenie mentálnej výkonnosti (vitality) klienta.

Z vyššie uvedeného je jasné, prečo je táto fantastická masáž najvhodnejším typom na office masáže resp. prečo je najvyuživanejšia pre office massage u nás aj zahraničí. Tiež sa s ňou dá často stretnuť všade tam, kde je relatívne málo času a v okolí je dostatok vystresovaných ľudí. Krátku prestávku (break) si tak môžu dopriať na letiskách, v obchodných domoch, ale nezriedka aj vo veľkých kancelárskych budovách a pod. 

  

 

  Masáž lávovymi kameňmi (Hot Stones massage)

Luxusná záležitosť s luxusnými účinkami, kto ju ešte nevyskúšal masáž horúcimi lávovými kameňami a chcel by nejakú zmenu, tomu ju vrele odporúčam, jednoducho luxus, ktorý za to stojí, naviac správne vykonaná nahradí svojím účinkom minimálne dve klasické masáže. Veľa krát je to láska na prvý dotyk - keď sa horúci lávový kameň začne klzať po Vašom tele. Ale nemusí to tak byť na prvý krát. Mne sa opakovane stalo, že prišli ku mne na masáž klienti "už skúsení", ale keď po 45 min. vstali z lehátka a prehlásili, že až teraz naozaj vedia čo to je masáž "hot stones". Ba dostal som aj okamžitú ponuku na prácu do kúpeľov v zahraničí :o) .

Každopádne je táto super masáž technicky veľmi náročná a nie každý ju zvládne na "slušnej urovni". Preto pri jej potrebe by som doporučil skôr návštevu u "zabehnutého súkromníka" ako v nejakom "výrobnom zariadení na masáže", typu kúpele, horské chaty a wellness hotely. V týchto zariadeniach kde sa chodia zbierať skúsenosti a  veľa krát sa na klientoch zamestnanci učia "za pochodu", kvalita prevedenia veľmi kolíše. Ďalším dvôvodom je zamestnanec samotný, ktorý sa samozrejme vždy cíti platovo nedocenený a chýba mu tak patričná motivácia vykonať svojú prácu v momentálnom maxime svojích možností. Keďže si to niektorí zamestnávatelia uvedomujú snažia sa na túto masáž nalákať klienta dostupnejšími cenami ako sú na priváte. Naopak inde zas výženú cenu vysoko, lebo sa tvária, že aký to luxus ponúkajú :-))). Jednoducho kvalita "niečo" stojí. ;o) "Rádoby" sveta znalí klienti sa to v týchto zariadeniach snažia, tak ako aj pri ostatných masážach často krát riešiť "dodatočnou motivaciu" (lowe) pred "výkonom" maséra, aby ho motivovali k tomu najlepšiemu, čo v ňom je, aby oni boli spokojí.

*Tu si dovolím pripomenúť, že každý má svoje hranice a veľa z tých, čo pracujú v nejakom zariadení sú tam preto, že svoje hranice maju zúfale nízko a nedokážu si vytvoriť vlastnú klientelu a osamostatniť sa, lebo by jednoducho neprežili, sa nemajú k čomu vypnúť ani náhodou a keď, tak sa najčastejšie stáva to, že pokazia aj to málo čo vedia.

 

 

  Medová detoxikačná masáž (Honey massage)

Správne prevedená je vysoko účinná, ale v tom prípade nie je práve príjemným a závidenia hodným zážitkom, spravidla ako každá radikálna detoxikácia, pretože sa pri nej ide až na hranicu bolesti, ak sa teda v praxi stretnete s medovou masážou ako s príjemným zážitkom, na detoxikáciu svojho tela môžete kľudne zabudnúť! Medová masáž je stará liečebná metóda, ktorá sa rozšírila do naších končín z Ruska, jej cieľom je rozhýbať hlboko uložené choroboplodné usadeniny v tele, najčastejšie okolo chrbtice resp. hlavne okolo SI skĺbenia (krížová kosť a kostrč). V našich zemepisných šírkach sa žiaľ veľmi často zamieňa s luxusnou kozmetickou starostlivosťou o kožu ako takú (výživa, regeneracia...) a tak spravidla je jej prevedenie slovenskými masérkami/mi dobré tak maximálne na vyčistenie pórov pokožky.
 Správne prevedená vie plnohodnotne nahradiť bankovanie, naviac nevyzerá Váš chrbát dva tyždne ako by ste boli jaguár :o)

Prirovnám to ku kupelňovému zvonu, ak je nejaká mastná usadenina (vlasy, chlpy) hlboko pod vaňou napr. 1 meter či viac a ja sa s tým zvonom budem o výlevku iba tak "obtierat" aby som sa moc nespotil - aky bude vysledok???
Ale keď naozaj zaberiem, tak pohnem tou usadeninou aj keby bola 3 metre ďaleko v tom uzkom odpade!!! Samozrejme nie vždy sa všetko podarí na 1x, nielen s tým zvonom, ale aj medovou masážou, preto ju bude treba zopakovať aspoň 2 - 3 krát s 3 - 4 dňovým odstupom.
 Vodítkom spravne prevedenej masáže môže byť, či bola pred jej samotným prevedením vykonaná tzv. "suchá príprava" chrbáta, tak 5 - 10 minút stačí, ak len "bachnú" to telo čo im donieslo lowe na lehátko a hneď na neho "capkaju" polotuhý med (s tým, že však ho telo rozohreje :-))) tak kde je kvalita? Ja by som sa na Vašom mieste zdvihol a šiel aj s lepkavým chrbtom ;o)

 

 

  Bankovanie a moxovanie (Cupping and moxibustion)

Vákuová terapia bankami + prehrievanie aktívnych bodov na tele moxou (zvyčajne palinová cigara) = najlepšie výsledky sa dosahujú, keď sa pracuje s týmito metódami súčasne. No v praxi som sa veľmi často stretol s ich rozdeľovaním. Môj názor je, že použiť resp. absolvovať banky samostatne nie alebo len výnimočne ako doplnok klasiky, ale nie ako samostatný termín u maséra /-ky a potom už dlho nič. Alebo áno, ale len u veľmi dobrého oborníka, ktorý naozaj vie čo a prečo robí ako robí. Lebo najčastejšie sa stretávam v praxi s tým, že sa "nahádžu" banky na klienta, aby mali "moje ruky kľud" a po 20 -30 min. keď už je človek ako už vyššie spomínaný jaguár, vyinkasuje "tiež masér" svoju taxu zarobenú bez roboty a na klienta okamžite po buchnutí dverí zabudne. Moxovanie samostatne áno s tým súhlasím a vrelo odporúčam, mám to veľa krát odskúšané a nielen na sebe. A inak toto celé je na rozsiahlejšiu debatu ;o)

 

 

  Lymfodrenážna masáž (lymfomasáž, lymfatická masáž)

Spravidla kozmetická záležitosť, treba pri nej podávať klientovi odvodňovací bylinkový čaj alebo aspoň vodu, správne funguje v kúrach, aspoň 3, lepšie 5 - 10 opakovaní, každé jedno opakovanie  v rozmedzí 2 - 3 dní, kompletná manuálna (ručná) lymfodrenáž trvá obvykle +/- 3 hodiny  krát napr. á 21.00,-€/hod., ak sa nedodržujú počty opakovaní a rozostupy býva výsledok neadekvátny množstvu vynaložených prostriedkov, ak aj je všetko prevedené správne a osoba absolvujúca kúru nezmení výrazne spôsob svojej existencie (životný štýl), môže si znovu v priebehu najbližších troch, najneskôr šiestich mesiacov našetriť na novú kúru (10 opakovaní x 21,00 = 630.00,-€ ?!), lebo cca toľko času potrebuje telo na reverzibilitu (návrat do pôvodneho zlého stavu).

 Stagnujúcu lymfu rozhýbe buď manuálne masér alebo kostrová práca (telesný pohyb) jedinca, najväčší problém býva s dolnými končatinami, dôvod je jednoduchý - gravitácia, proti ktorej musí lymfa prúdiť. Lymfatický systém nemá na svoj pohon žiadnu pumpu ako napr. krvný obeh ---› srdce, ale len dostatočný pohyb svalovej práce, pričom bežná chodza alebo prechádzka po meste je fajn, ale je to málo! Podstatne lepšie výsledky sa dosahujú napr. pravidelným bicyklovaním, plávaním a samozrejme vykladaním nôh vyššie ako máme panvu a brucho, v oblasti ktorého sa nám lymfa napája na krvný obeh, ktorým sa odpadové látky cez močové cesty odvedú z tela preč.

Pre tých, ktorí by chceli riešiť svoj problém s nohami návštevou kozmetického štúdia s tzv. vákuovými nohavicami by som chcel podotknúť, že ak Vám pred touto procedúrou a najlepšie aj počas jej priebehu priebežne nevyprázdňujú lymfatické ingvinálne (slabiny) a podkolenné uzliny - žiaľ ako je často zvykom, môžu klientovi/-ke spôsobiť trvalú ujmu na zdraví, čo je v konečnom dôsledku opak toho čo radi reklamujú a za čo si pýtajú nemalé peniaze.

V prípade zdravotnej lymfodrenáže (napr. vozíčkari, pooperačné stavy atď.) hovoríme o vysoko užitočnej procedúre, ktorá zlepšuje zdravotný komfort pacienta / klienta a výrazne eliminuje do budúcna zdravotne komplikácie človeka, preto zohráva v tejto oblasti veľmi významnú úlohu, avšak musí byť vykonaná naozaj na profesionálnej úrovni.

 

 

  Thajská masáž (Traditional thai massage / nuad thai / nuad boran)

Alebo tiež - jóga pre lenivých.

 

  Čokoládová masáž (Chocolate massage)

   ...

 

  Aromaterapeutická masáž (Aromatherapy massage)

 

 

Táto stránka beží v Drupale, otvorenom systéme na správu obsahu

Design by xactive -