O kurzoch

 

V prvom rade je treba povedať, že čím je nejaký kurz dlhší, tým viac sa potláča Vaša osobnosť -› Vaše JA.

 

Každý človek má svoju osobitosť, ktorú či už niekto chce alebo nechce, systematická výuka lektora vytesňuje niekam do kúta v jeho vnútri. Spravidla to funguje tak, že čím dlhší je kurz, tým viac vás lektor "naučí" svoj systém (jeho) práce a možný potenciál, ktorý sa skrýva v absolventovi alebo úplne "vygumuje" alebo "zašliape" až na samé dno a zláštene...ešte si za to ľudia aj nemálo platia. Faktom je, že táto skutočnosť nemusí byť trvalého charakteru, záleží na sile charakteru jedinca. Napriek tomu to neospravedlňuje lektora, ktorý sa silou mocou snaží vyrábať "svoje klony".

 

Význam slova kurz z časového hľadiska znamená krátky. 

Kurz v rámci orietácie a napredovania znamená smer, ktorým sa máme či chceme vydať!

A presne o to celé tu predsa ide!

 

Každý kurz by mal v svojej podstate len rozdať "hráčovi" karty a vysvetliť základné pravidlá hry, to tvorí maximálne 50% zo 100% možných, ako však bude s nimi "hráč" narábať a hrať je už na ňom samotnom a koľko uhrá zo zvyšných 50% samozrejme tiež.  

Rovnaké je to v autoškole či na kurze pyrotechnikov, jednoducho v bežnom živote Vás nebude už nikto vodiť za ručičku a všetko ostane na Vás. Masér/ka musí byť tou schopnou osobosťou, ktorá vie zobrať na seba zodpovednosť, lebo s tým bude konfrontovaný deň čo deň X-krát.

 

Človek sa požadovanú činnosť nenaučí na nejakom kurze, ale sa ju "naučí" sám každodennou praxou.

Neustálym opakovaním každý zdokonaľuje svoju činnosť. Iné kvality má človek s novým vodičským preukazom alebo po roku a úplne iné s päť ročnou praxou, to dá rozum.

 

Z tohto pohľdu preferujem jednodňové kurzy.

Frekventantom ukážem hmaty, vysvetlím im prevedenie a problematiku, nastavím rámec (mantinely) etiky, v ktorých je treba sa pohybovať. Vyskúšajú si všetky hmaty, odskúšajú celý postup pod mojím dohľadom, vychytáme všetky hrubé chyby a hotovo, odchádzajú domov "pilovať" techniku, učiť sa sami každou jednou ďalšou vykonanou masážou. Koniec kurzu je iba začiatkom učenia, ktoré je kontinuálny nikdy nekončiaci proces.

 Odovzdám svojím absolventom vždy "to najlepšie zo mňa", dostanú výborné základy, na ktorých môžu smelo stavať svoju ďalšiu kariéru. Verím im, že tie ostatné komponenty celkovej "fajnovosti" masáže už sami "dajú". Nakoľko bývam v kontakte s viacerými z mojích kurzistov, tak viem, že dôvera sa oplatí a že tí ktorí to naozaj chceli aj svojím srdiečkom, tí to dokázali a dokazujú naďalej.

 

Som rád keď ľudia platia skutočne iba za to, čo v praxi reálne využijú!

Opakovane som sa počas letorskej praxe stretol s názorom, ze keď sa kurz "natiahne" cena toľko "nebije do očí". Aj ja samotný som bol nabádaný k tomu, aby som "môj" kurz "urobil" na dva dni, že by sa mohla zdvihnuť aj jeho cena...ľahšie by sa obhájila pred klientom a ešte by som aj viac "zarobil". A ja "hlupák", že NIE!

Prečo? No lebo si vždy predstavím či by to bolo pre mňa ako klienta OK. Chcel by som zaplatiť za balast, za viac prestávok a ďalších X kartónových škatulí pizzy? Nie! Som naučený robiť veci tak dobre ako by boli dobre pre mňa. Rovnako masáže ako aj kurzy, bez rozdielu. Vždy sa snažím robiť veci tak dobre ako v danom momente viem a môžem. Polovičatosť je krátka a stŕma cesta s nepekným koncom, to som si istý!

Táto stránka beží v Drupale, otvorenom systéme na správu obsahu

Design by xactive -