Kurzy, školy, lektori

 

Kurzy masáže či už takej alebo onakej, ktoré sa dajú absolvovať na slovensku a ktorých množstvo a pestrosť je už naozaj od "výmyslu sveta" sa samozrejme líšia nielen cenou, ale hlavne kvalitou. V podstate nič nové však? Uplne jasná a známa vec. Len sa na ňu prave preto zabúda, že je "pod sviečkou".

Masérska škola resp. školy to je iba termínus technikus.

Viem iba o jednej funkčnej, ktora má vlastne priestory, ale aj tak sa vôbec nelíši od tých ostatných. Každá jedna "škola" je vlastne iba nejaká agentúra ("nafuknutá bublina") fungujúca v prenajatých priestoroch, rovnako ako cestovná agentúra, pracovná agentúra... Taktiež názov "slúži" iba na jediný účel - poriadne "zmasírovať" sivú kôru mozgovú za účelom zisku. Vyvolať "akože" seriózny pocit, skoro ako, že kamenná budova. Ale, čo si z nej raz, ak bude treba zoberiem? Jednu tehlu? Vymožitelnosť prava v SR je aká? Kde sa dovolám, že ma v tej a tej "škole" pred nejakým časom "naučili" sprostosť a ja som teraz podľa ich postupov poškodil klienta a nemôžem sa mu doplatiť? Aj papier mi tam na to dali...bla, bla, bláááá...

Čo je to vlastne škola? Iba nejaké miesto, kde vraj niečo učia, nejakým neurčitým spôsobom, z ktorého si absolvent "niečo" odnesie, ale či sa toho bude aj v praxi držať alebo kurz absolvoval len preto, aby mal ďalší "papier" povesený na stene. Klient vyznaj sa v tom ;o)

 Lektori sú kľúčom k úspechu - ku kvalite každého kurzu! Žiaden ich titul nie je pevnou zárukou, nič neznamená, ani že to niekoho už dlho "baví", vek tiež nehrá rolu, ba ani dobré image - napr. info na webe, že "obľúbený lektor". Čím je obľúbený? Že je napr. nenáročný na kurzistov? Aj to môže viesť k obľube. Kým je obľubený? Tými, ktorých nikdy nespoznáme? Úplne nerelevantná informácia, ktorá zas iba zavádza.

Dĺžka praxe? Akej?! Tisíce klientov? No a čo?! Stačí sa na X rokov zamestnať v nejakých kúpeľoch a máte pár tisíc klientov ročne, ktorí Vám prejdú "pod rukami"...a poznám masérov, ktorým tam mnohí klienti radšej z pod rúk ušli...alebo tŕpli do konca procedúry :-))) Aký DOBRÝ môže byť lektor/ka s takouto alebo podobnou praxou?

Existuje nemálo "lektorov masáží", ktorí "pochopili", že vlastnou ťažkou fyzickou prácou - praxou zarobia omnoho menej a za omnoho viacej času ako "lektorovaním" na kurzoch. Títo teoretici bez relevantnej praxe sú totálna KATASTRÓFA!!! Inde by mali určite STOP, ale na slovensku? Pohoda :-/ U nás je možné všetko. Napr.:

Nejaký "chlapec" niekde na slovensku sa rozhodol masírovať. Povedal si, že na začiatok to nebude úplne rúžové s obsadenosťou jeho diára. A tak sa rozhodol, že hneď ako si otvorí živnosť na masáže ich bude vyučovať laikov - asi nadobudol pocit po absolvovaní zakladného masérskeho kurzu, že je "ťažký profík". Hmmm...ale ako to urobiť? Rozhodol sa teda trošku prebrowsovať slovenský webpriestor a "trošku" sa aj priživiť = Ctrl C + Ctrl V, 30,00 sek. nenáročnej práce, juchúúú...proste bomba! Hold na mojom webe. Dva dni po tom ako si otvoril živnosť v obore masáží už bol aj ich "lektorom"!!! Znižil cenu o 20.00,- € a vymenil tel. kontakt - to bola celá jeho drina. Aké jednoduché. Voilá! Ani grafiku nemenil...a načo. Veď to bolo také dobré... Hmmm...bolo aj keď nie hneď, teda nie vždy, ale vtedy už hej...po rokoch práce a po skutočnej PRAXI. Niekde sa ten "frajer" tiež dočital, že poriadna reklama je fajn vec. A bola to pravda. Len čo si ju zaplatil a zreklamoval sa -› už som o ňom vedel aj ja... a volal som mu :o))) Kvízová otázka za 100 bodov: Má ten týpek ešte živnosť v obore masážnych služieb? Odpoveď: Nie...lebo už ubehlo viac ako 5 mesiacov odvtedy ako začal... lektorčiť :-))) Len tak mimochodom... chcel by som vidieť tie skriptá podľa ktorých chcel "učiť"...samozrejme, že nie je sám ani jediný...za každým rohom je nejaký "borec", napr. iný, ktorý nepozná ani legislatívu a ešte to (ako inak?) dokladá aj de iure tvrdením na vlastnom webe (veď musi dokazať, že ON vie), ale de facto ani nevie, že NEVIE...no vyučovať samozrejme podľa jeho tvdení schopný je...no to určite...

Lektor - by mal mať najlepšie momentálnu prax alebo aspoň na klientov veľmi pestrú prax z minulosti. Reálny zdroj skúseností je veľmi dôležitý! Overte si to/ho/ju akokoľvek už pred nástupom na kurz (priamy telefonát, google, e-mail...) - ide o Vaše peniaze!!! Úplnou samozrejmosťou je u lektora požadovaný široký odborný prehľad a znalosti (životospráva, anatómia, zákonné normy...napriek vyššie spomínanému - titul zdravotného zamerania na tomto mieste je treba každopádne vnímať ako určité +).

A hlavne, aby toto všetko dokázal lektor / inštruktor masáže aj správnou verbálnou a vizuálnou formou / primeraným spôsobom reprodukovať absolventom kurzov - toto je často najväčšou slabinou tých tzv. "letorov z ľudu", bez dlhodobej praxe a širokého odborného základu. Obvykle sami zanedbávajú pravidelné samovzdelávanie a preto majú veľmi chabé základy a aj tie nevedia ako adekvátnym spôsobom posunúť ďalej. Veru nezriedka práve oni tápu a "plávajú" priamo na kurze...jednoducho dovi...dopo... Odovzávať informácie ergo edukovať / vzdelávať iných nie je vôbec ľahké, práve naopak, preto to nemôže resp. nedokáže vykonávať kvalitne každý!

 Pradoxne, kedže kvalitní letori sú si vedomí svojích schopností a chcú byť adekvátne ohodnotení stávajú sa  "lacní vykonávači" lákadlom pre ziskuchtivých majiteľov - konateľov "masérskych škôl", môžeme sa preto s nim pomerne často stretnúť na kurzoch "renomovaných" masérskych škôl. Pre novicov v obore sú síce niektorí z nich často niečo ako guru, ale to do času býva aj vôl či krava pre teľa. 

Poriadne zamotaná skutočnosť, pripomína mi to celú našu spoločnosť. A to som žiaľ nahryzol iba kúsok tejto problematiky, hmmm... no čert aby sa v tom vyznal...

 

Táto stránka beží v Drupale, otvorenom systéme na správu obsahu

Design by xactive -